TYDZIEŃ KARIERY W STASZICU

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: czwartek, 03, listopad 2016 Emilia Jończyk-Gorzelska Drukuj E-mail

IMG 2005Już po raz ósmy w ZSZ im. Stanisława Staszica został zorganizowany Ogólnopolski Tydzień Kariery. Tegoroczne hasło brzmiało "Bądź autorem swojej kariery". W związku z powyższym postanowiliśmy reaktywować zaproszenie do najmłodszej grypy uczniów tj. do przedszkolaków miasta Opola i powiatu opolskiego. W tym roku nowością był także udział uczniów szkoły podstawowej nr 20 z Opola. Liczba uczestników przerosła nasze oczekiwania. Gościliśmy ok 200 dzieci! Zależało nam, żeby maluchy poprzez zabawę odkryły w sobie talenty, zainspirowały się tym co dla nich przygotowaliśmy. Należy zaznaczyć, że w tym dniu szkoła zamieniła się w istny Bajkoland, a dzieci wniosły mnóstwo energii i ogromny zapał do poznawania nowych rzeczy. Nie sposób opisać atmosfery jaka panowała w naszej szkole. Atrakcji było niemało. Na samym początku dzieci wzięły udział w warsztatach „Bajki na sportowo”. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali szereg gier i zabaw, oraz wcielili się w postaci z bajek! Przedszkolaki chętnie brały udział w przygotowanych dla nich warsztatach fryzjerskich „Dziecięce Inspiracje” Dużą frajdę sprawiły dzieciom własnoręcznie przygotowane fryzury na modelach główek fryzjerskich. Panie fryzjesrki i uczniowie wykonywały także makijaże dziecięce, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie zdziwiliśmy się więc, kiedy prawie co drugie dziecko już dziś wie, że zostanie w przyszłości stylistą fryzur.:).


W dalszej kolejności dzieci skorzystały z warsztatów chemicznych „Magiczna moc chemii”, i z pomocą nauczyciela oraz naszych uczniów sporządzały bańki mydlane i brały udział w licznych eksperymentach. Po ciekawych doświadczeniach przyszedł czas na warsztaty grafiki komputerowej „Za rączkę z barwami”. Dzieci korzystały z programów komputerowych, wykonywały rysunki a następnie je kolorowały. Miały także możliwość wykonania zdjęcia całej grupy i wzięcia go sobie na pamiątkę. Kolejną atrakcją były warsztaty introligatorskie „Jak zostać grafikiem komputerowym”. Przedszkolaki wykonywały własnoręcznie zrobione książeczki. Miały przy tym dużo frajdy i dobrej zabawy. Dzieci były również zadowolone z pokazów ratownictwa medycznego, na których nauczyły się jak ratować człowieka.

Kiedy nasi milusińscy się napracowały i poznały szereg zawodów przyszedł czas na „Zdrowe, małe conieco”. Dzieci mogły skosztować zdrowych jabłuszek i ciasteczek zbożowych. Wszystko bardzo smakowało!
Wszystkie te zajęcia pokazały, że doradztwo zawodowe powinno zaczynać się już od najmłodszych lat, a przedstawianie zawodów w formie praktycznej obrazuje dzieciom prawdziwy świat pracy, sprzyja gromadzeniu wiedzy o pracy oraz ma wpływ na kształtowanie szacunku dla niej. Dzieci mogły zobaczyć wytwory ludzkiej pracy, oraz poznać cechy jakie trzeba mieć aby móc wykonywać dany zawód, np. cierpliwość, odwagę, pomysłowość.
Drugi dzień OTK był przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych. Uczniowie zapoznali się z zawodami, które kształcimy w naszej szkole. Mogli poznać „od kuchni” jak wygląda praca na każdym stanowisku i co mogą wykonywać w przyszłości, wybierając dany kierunek kształcenia. Ponadto uczniowie wzięli udział w pokazach taneczno-muzycznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Gościliśmy 4 gimnazja miasta Opola wraz z doradcami zawodowymi i wychowawcami.
20 października w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas trzecich, które przeprowadzili zaproszeni goście z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu i firmy CCIG na temat Wystapień publicznych i Sprzedaży własnych kompetencji na rynku pracy.
Ostatni dzień OTK tj 21 października odbył się w Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu . Wzięli w nim udział uczniowie zaangażowani w konkurs „Wyspa szczęścia”. Nasza uczennica z klasy 1f Emilia Kowalczyk otrzymała wyróżnienie za sporządzone dokumenty aplikacyjne, które były tematem ww konkursu. Gratulujemy!
Tak przedstawiały się obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w ZSZ im.St. Staszica. W przygotowanie wszystkich wymienionych przedsięwzięć włączyło się 17 nauczycieli i ok 70 uczniów. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ogromną pasję!

Odsłony: 1477

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu