Staszic patrzy sercem!

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: sobota, 30, grudzień 2017 Beata Sztuka Drukuj E-mail

Jak czytamy w powiastce filozoficznej pod tytułem Mały Książę pióra francuskiego pisarza Antoine`a de Saint–Exupéry’ego „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, dobrze widzi się tylko sercem”.

Autor Małego Księcia pokazuje, że jedynie patrzenie sercem pozwala nam tak naprawdę poznać drugiego człowieka i jego potrzeby, a co za tym idzie, wyjść im naprzeciw. Ktoś inny znów powiedział, że nasze serca potrafią robić zdjęcia. Te zdjęcia są podobno najlepsze, ponieważ w danej chwili nikt, poza nami, nie mógł ich zrobić, gdyż nikt nie przeżywał tego, co my w danej chwili. W epoce komputerów, elektroniki , selfie, Photoshopa ma to znaczącą wymowę, bo przecież to nie o zdjęcia chodzi, bo przecież to nie one są najważniejsze.

Okres przedświąteczny – Adwent, jak i czas Świąt Bożego Narodzenia, jest doskonałą okazją, by rozejrzeć się dookoła, spojrzeć we własne wnętrze i spróbować dotrzeć do tych osób, które być może potrzebują pomocy, a może… boją się o nią prosić ? A przecież pomaganie tak naprawdę nic nie kosztuje, kiedy pomoc wychodzi z naszych serc. W Staszicu właśnie tak patrzymy na innych i siebie samych.

Moje serce zrobiło zdjęcie…
Rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Opolu wzięli udział, wzorem roku ubiegłego, w akcji „Szlachetna Paczka”. W tym roku zbiórka odbyła się na potrzeby czteroosobowej rodziny ze Zdzieszowic, gdzie jedna z córek cierpi na mitochondrialną chorobę genetyczną oraz czterokończynowe porażenie kończynowe. Najważniejszymi potrzebami rodziny były koszulka pionizująca oraz leki, które pochłaniają większość budżetu domowego. Inicjatorami akcji były uczennice klasy pierwszej, kształcące się w zawodzie fryzjerek. „Szlachetna Paczka” to wspaniałe przedsięwzięcie, wzruszające, pełne pozytywnych emocji, ale i wymagające dużego poświęcenia i pracy zespołowej. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za przyniesione dary i za czas, który poświęcili na przygotowanie zbiórki. Zbiórka rozpoczęła się od kwesty uczniowskiej, a w następnym dniu akcja przeniosła się na korytarz szkolny, gdzie uczennice zorganizowały bufet. Odwiedzający mogli skorzystać z szerokiej oferty ciast, ciasteczek, babeczek i tym podobnych cudów. Na pokrzepienie oferowana też była kawa i herbata. W godzinach rannych poczęstunek dostępny był dla uczniów oraz pracowników szkoły. Po południu naszą działalność licznie wsparli rodzice, którzy przyszli do szkoły na zebrania klasowe. Oprócz pieniędzy zebrano również dary rzeczowe. Dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły za wsparcie tej szlachetnej inicjatywy !!!

Podobnie jak w roku ubiegłym, wzruszeni losem jednego z podopiecznych fundacji, tak i tym razem wzruszeni losem Łukasza odpowiadając na zaproszenie nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” 5 grudnia przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w koncercie charytatywnym „Otwarte serce” zorganizowanym w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu pod patronatem honorowym Opolskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Opola. Słowa ks. Jana Twardowskiego, będące mottem koncertu „Nierówni potrzebują siebie…”, w wykonaniu Mietka Szcześniaka w sposób perfekcyjny oddając ich prawdziwość, stały się bodźcem do dalszych działań na rzecz Łukasza w naszej szkole. Należy wspomnieć, ż Łukasz, który wcześniej był całkowicie sparaliżowany, dzięki rehabilitacji zaczyna powoli odzyskiwać sprawność, a po śmierci rodziców, może liczyć tylko na pomoc innych dobrych ludzi.

„Mini Loteria dla Łukasza” zorganizowana w kolejnych dniach przez wolontariuszki z klasy maturalnej z losami takimi jak: bilety do kina Helios, karnety na korty tenisowe, ozdoby świąteczne, biżuteria oraz inne gadżety takie jak bransoletki i ”pajączki” zrobione specjalnie w Zespole Szkół Ekonomicznych dla Łukasza znalazły grono nabywców. I w tym całym „pięknym zamieszaniu” można było dostrzec w wyobraźni wdzięczność oczu Łukasza, dla tych wszystkich, którzy nie przeszli obok !!! I można być pewnym, że przeniesie on to dobro dalej, przemieniając je w siłę do dalszego życia dzięki zebranym środkom przekazanym na jego rehabilitację poprzez fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

We współpracy z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu wsparliśmy 25. edycję „Wigilii dla samotnych i bezdomnych” organizowaną przez ks. Prałata Zygmunta Lubienieckiego pod patronatem Biskupa Ordynariusza, Wojewody Opolskiego i Marszałka Województwa. Przyłączając się do akcji „Podziel się zabawką” chcieliśmy sprawić radość najmłodszym uczestnikom wigilii. Zbieraliśmy maskotki, gry planszowe i inne zabawki dla dzieci pochodzących z ubogich rodzin, których nie stać na ich zakup. O sprawną organizację całej akcji zadbali uczniowie logistycy z klasy pierwszej. Należy zaznaczyć, że w akcję bardzo aktywnie włączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele Staszica. Serdecznie dziękujemy !!!

W roku obchodów 800-lecia miasta Opola, kontynuując dobrą tradycję sprzed Świąt Wielkanocnych, nie mogło zabraknąć zbierania środków na renowację naszej Opolskiej Katedry w ramach akcji „Mikołaj dla Katedry”. W dniach 6-7 grudnia na terenie naszej szkoły odbyła się wystawa zdjęć zabytków Opola, Katedry Opolskiej oraz kwesta na remont kościoła katedralnego. Uczniowie klas graficznych pod opieką nauczycieli przygotowali na wystawę zdjęcia oraz drobne upominki świąteczne dla osób, które zechciały wesprzeć remont katedry uczestnicząc w kweście. Chylimy czoła !!!

Uczniowie kl. 3A postanowili natomiast, że w tym roku zamiast obdarowywać się wzajemnie prezentami w Dzień Świętego Mikołaja - sami staną się darczyńcami i przekażą wspólny prezent osobie będącej w potrzebie. W tym celu wybrali warszawską Fundację One Day. One Day - Jeden Dzień to ogólnopolska akcja dla dzieci z domów dziecka i placówek opiekuńczych. W ramach akcji fundacja zbiera, a następnie przekazuje wymarzone prezenty dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka z całej Polski oraz organizuje finałową imprezę gwiazdkową w Warszawie. Darczyńca wybiera osobę, której marzenie chce spełnić i wysyła prezent do fundacji. Klasa 3 a wybrała 15-letnią Ewę, której pasją jest taniec. Ewa poprosiła Mikołaja o głośnik JBL oraz o spodnie i koszulkę sportową, w której mogłaby ćwiczyć. Spełnianie marzeń, jak widać, to wielka radość i przyjemność dla młodzieży Staszica !!!

W okresie jesienno-zimowym szkolna grupa wolontariuszy we współpracy z Fundacją Opolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza zorganizowała zbiórkę koców, śpiworów, kołder, odzieży i bielizny celem przekazania potrzebującym osobom bezdomnym z terenu Opolszczyzny. W akcję „Staszic dla bezdomnych” chętnie włączali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. A uczennica – maturzystka naszej szkoły z wielkim zapałem i energią pośredniczyła w koordynowaniu całej akcji.
Brawo !!!

W ramach kontynuowania współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” miała miejsce w Staszicu kolejna już akcja „Staszic dla Kresowian”. Jej owocem było zebranie wielu książek i artykułów szkolnych dla szkół języka polskiego w miejscowościach Dolina, Stryj i Iwano-Frankiwsk (dawny Stanisławów). Jak widać, dobro nie zna granic, a jaka to przyjemność móc krzewić znajomość języka polskiego na naszych dawnych Kresach Wschodnich. Po staropolsku mówimy Bóg zapłać i dziękujemy !!!

W ramach akcji „Adopcja Serca” we współpracy z siostrą katechetką uczącą religii w naszej szkole, uczniowie uwrażliwieni na los drugiego człowieka, zaangażowali się bardzo mocno w pomoc dla Afryki. Młodzież jednej z klas technikum podjęła zobowiązanie pomocy finansowej dziecku afrykańskiemu na czas jego nauki. Klasa opłaciła cały rok nauki i utrzymania tego dziecka w szkole afrykańskiej, która jest płatna, a na którą nie byłoby to dziecko stać. Chłopczyk nazywa się Godiva Awanabasi James, jest półsierotą i od września 2017 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Niech Godiva ma Polskę i Polaków w życzliwej pamięci !!!

Wszystkie powyższe akcje uświadomiły młodzieży jak wielkie są obszary biedy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami oraz jak daleko może dotrzeć nasza chociażby najdrobniejsza pomoc i dar serca. Zachęciły do zainteresowania sytuacją innych ludzi i do aktywnego organizowania im pomocy materialnej oraz chętnego dzielenia się tym, co sami posiadamy.

Moje serce zrobiło zdjęcie …
Tradycją stały się już w szkole spotkania z przedstawicielami animatorów Fundacji „Dr Clown” leczącej śmiechem. Także i w tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych w ramach lekcji wychowawczych wzięli udział w warsztatach z udziałem animatorów fundacji. Pokazują one każdorazowo młodym ludziom możliwości jakie stwarza podjęcie pracy w ramach wolontariatu i pomagają poznać własne możliwości w budowaniu postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących. Dostarczają wiedzy, jak młodzież może wykorzystać wolontariat jako jedną z możliwości budowania doświadczenia zawodowego oraz tworzenia własnej drogi do sukcesu i osobistej satysfakcji. Terapia śmiechem sprawdza się - i bliżej i dalej, wśród młodszych i starszych. A uczniowie Staszica „zarażając” śmiechem i uśmiechem tworzą dobrą atmosferę do poprawy życia na przykład seniorów, gdyż wiedza na temat empatii, chęci pomagania, postaw altruistycznych i roli wolontariatu w życiu każdego człowieka jest bezcenna.

Poprzez terapię śmiechem można wspierać chorych, dzieci i seniorów , a posiadane talenty , czas i umiejętności spożytkować na rzecz potrzebujących. Temu na przykład służą wyjścia z klasą fryzjerską do przedszkola, by dzieciom robić profesjonalne fryzurki, co sprawia wszystkim zawsze tyle prawdziwej frajdy.

Uczniowie klas fryzjerskich naszej szkoły pod opieką nauczycielki przedmiotów zawodowych fryzjerskich odwiedzili w ostatnim czasie starsze i chore osoby w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Opolu świadcząc usługi fryzjerskie na rzecz tychże osób. Również i w tym roku przed świętami Bożego Narodzenia przekazali seniorom kartki i ozdoby świąteczne, które wygrały w konkursie ogłoszonym przez Samorząd Szkolny oraz umówili się na wspólne kolędowanie tuż po Nowym Roku. Tak trzymać !!!

Cóż dopiero nie pamiętać o zwierzętach ze schroniska, które przyzwyczaiły się do corocznych wizyt uczniów ze Staszica. Jedna z klas już zbiera karmę, koce i środki, które tradycyjnie przekażemy w nowym roku na rzecz piesków z opolskiego schroniska dla zwierząt. Jak co roku w styczniu i lutym wesprzemy zwierzęta, by łatwiej im było przetrwać zimę. A z kolei kameleon w Opolskim ZOO- żywe logo naszego Staszica, także zasługuje na uznanie i ciepłe wspomnienie w ten zimowy czas, bo przecież dzięki środkom przekazywanym co miesiąc przez kolejne klasy, uśmiecha się on i roztacza swoje barwy nie tylko dla nas, ale i dla innych osób mających serce dla zwierząt.

W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica od wielu lat, działa Szkolne Koło PCK, którego opiekunem jest pani Anna Wolny. W pierwszym semestrze uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia biorąc udział w XXVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Olimpiada jest konkursem, którego głównym celem jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Uczniowie rozwiązują test wyboru, w którym muszą wykazać się wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV/AIDS, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o PCK. W etapie szkolnym wzięło udział 80 uczniów. W etapie rejonowym, który odbył się 19.12.2017 r. szkołę reprezentowała Aleksandra Nowak z klasy 3A. 

Inną akcją, która w szkole ma już swoją tradycję, to zbiórka pieniężna "Czerwonokrzyska Gwiazdka". Osoby, które dobrowolnie chcą wesprzeć akcję wrzucają pieniądze do puszki, która następnie jest przekazywana do Oddziału Okręgowego PCK. "Czerwonokrzyska Gwiazdka” ma charakter ogólnopolski i jest akcją świątecznej pomocy, która kierowana jest do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - do najuboższych i opuszczonych, do rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci, do bezrobotnych, bezdomnych i chorych. Zebrane środki finansowe przekazywane są także do noclegowni, schronisk, świetlic środowiskowych i punktów opieki PCK. Za zebrane pieniądze przygotowuje się paczki żywnościowe, a także kupuje środki czystości, odzież, słodycze i zabawki dla dzieci.
To jednak nie jedyne działania, w które angażuje się młodzież. "Kampania Walki z Głodem", której celem jest dofinansowanie posiłków dla dzieci, "Wyprawka dla Żaka" - zbiórka przyborów i pomocy szkolnych dla uczniów klas pierwszych, to jedne z najważniejszych, które miały miejsce. Brawo !!! Ważnym aspektem działalności Szkolnego Koła PCK są także szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które były organizowane w latach poprzednich i planowane są także w bieżącym roku szkolnym.


Jeżeli kochasz - sercem patrz …
Mijający rok pozwala nam wszystkim w sposób szczególny zobaczyć raz jeszcze tych, którym pomagamy, lepiej zrozumieć innych oraz spojrzeć na ich problemy. Zatrzymujmy się więc nadal przy każdym potrzebującym. Niekoniecznie trzeba dać mu grosz, ale zawsze trzeba dać mu serce. Podążajmy dalej drogami naszych serc.
W wielu miejscach udziela się już świąteczny nastrój. W powietrzu unosi się zapach pierników, wszyscy się uśmiechają, oczekujemy na białe płatki śniegu. Tak naprawdę w tym szczególnym czasie prawdziwie czujemy, że wszystko zaczyna się w sercu. I podążając za naszym narodowym poetą zacytujmy w tym miejscu, z uznaniem dla naszych wolontariuszy i darczyńców, jego słowa „miej serce i patrzaj w serce” dziękując wszystkim za to, co robią dla innych, życząc jednocześnie radosnych, obfitych w dobroć i miłość Świąt Bożego Narodzenia oraz jak najwięcej jasnych dni w Nowym Roku !!!


Koordynator szkolnego wolontariatu - Beata Sztuka

 

Odsłony: 2405

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu