Poznaj Opole w szkole

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: środa, 28, luty 2018 Joanna Kozdraś Drukuj E-mail

W ramach jubileuszu 800-lecia Opola młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu realizowali program edukacyjny „Poznaj Opole w szkole”. Nauczyciele ze Staszica: mgr Joanna Kozdraś, mgr Małgorzata Stankiewicz, mgr Dorota Mrowiec-Wach zaangażowani w to szczególne przedsięwzięcie – w dniu 21 lutego 2018 roku uczestniczyli w oficjalnej uroczystości podsumowania projektu, które odbyło się w Sali im. Karola Musioła w Opolskim Ratuszu. Podczas wręczenia certyfikatów Zastępca Prezydenta Miasta Maciej Wujec podziękował pedagogom za aktywny udział w projekcie i przekazanie uczniom wiedzy na temat historii i tożsamości kultury Opola.

Młodzież ze Staszica szczególnie była zaangażowana w realizację projektu-uczestniczyła w konferencji „Praca. Nauka. Cnota”( wykłady prof. J. Miodka, prof. D. Simonides, prof. S. Niciei ).

W 2017 roku uczniowie brali udział w lekcjach „Śladami zabytków Opola”, szkolnych konkursach związanych z przygotowaniem prezentacji multimedialnych tematycznie związanych z historią, zabytkami miasta, zredagowaniem dowolnej formy epickiej, komiksu pt. „Opole. Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość”. Młodzież ze Staszica uczestniczyła w wycieczkach edukacyjnych, m.in. podążała trasą turystyczną „Opole dawniej i dziś”, obejrzała wystawę „800 lat- kamienie milowe”, zwiedziła Muzeum Polskiej Piosenki. Efektem lekcji w plenerze było przygotowanie wystawy zdjęć zabytków Opola autorstwa uczniów oraz wykonanie makiety Wieży Piastowskiej. 28 listopada 2017 roku był dniem podsumowania działań młodzieży i nauczycieli związanych z obchodami „800 lat lokacji Opola”. W rytmie piosenek Marka Grechuty, Sławy Przybylskiej i Maryli Rodowicz wykonanych przez uczniów w auli szkoły odbyły się zajęcia interaktywne oraz projekcja filmów o mieście. Nauczyciele realizujący program edukacyjny wykorzystali wywiady przeprowadzone przez uczniów ze starszymi mieszkańcami naszego miasta w ramach przedsięwzięcia „ 800-lecie Opola. Młodzież odkrywa historię swojego miasta”. Zwieńczeniem rocznej pracy społeczności Staszica wpisującej się w jubileusz miasta Opola było zorganizowanie akcji „Mikołaj dla Katedry” (kwesta na remont Katedry Opolskiej). Współpraca uczniów w ramach projektu zdecydowanie wpłynęła na kształcenie samodzielnego działania, metod poszukiwań, badań literackich i historycznych.

 

Odsłony: 403

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu