Akcja "Biała koszula" z żonkilami

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: czwartek, 26, kwiecień 2018 Elżbieta Rzepka Drukuj E-mail

W naszej szkole zostały przeprowadzone przez mgr Elżbietę Rzepka zajęcia polegające na przygotowaniu kwiatów z papieru – żonkili oraz zorganizowanie akcji „BIAŁA KOSZULA”.

Celem zajęć było kultywowanie rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego. 19 kwietnia 2018 roku przypadała 75 rocznica.

Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Uczniowie Naszej szkoły w tym dniu przyszli ubrani w białą koszulkę. W ramach hołdu powstania otrzymali naklejkę z symbolem żonkila.

Odsłony: 711

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu