Origami świat matematyki

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: piątek, 15, czerwiec 2018 Elżbieta Rzepka Drukuj E-mail

W dniu 25 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Origami świat matematyki”.

W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Zadaniem uczniów było sporządzenie dowolnej rzeczy, przedmiotu np. koszyczka, pudełka, zwierzątka lub ozdób wykonanych techniką origami modułowymi.

ORIGAMI to sztuka składania papieru, znana w Japonii od najdawniejszych czasów, dziś bardzo rozpowszechniona i ogromnie popularna. Nieomal każdy Japończyk potrafi z kawałka papieru wyczarować fantastyczny świat zwierząt i innych postaci czy przedmiotów; pod zręcznymi palcami ożywają, przybierając realne kształty. To, co można wydobyć z kawałka papieru, zależy właściwie od fantazji i znajomości reguł składania. Główną zasadą origami jest zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach - powstałe w ten sposób płaszczyzny są tylko nakładane na siebie symetrycznie. 

Origami dostarcza nam przeżyć, związanych z tworzeniem, rozwija artystycznie i uwrażliwia na piękno otaczającego świata. Jednocześnie nie jest zbyt wymagające, każdy może rozwijać pasję w dowolnym tempie i czasie.
Na początku spotkania została przedstawiona dla uczniów prezentacja dzięki, której uczniowie zostali wprowadzeni w świat origami, a następnie w drugim etapie spotkania uczniowie samodzielnie wykonywali wybraną przez siebie schemat.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała mgr Elżbieta Rzepka.
Celem konkursu było:
• rozwijanie wyobraźni geometrycznej,
• wiedzy z geometrii przestrzennej,
• sprawności manualnej i koncentracji,
• kształtowanie zamiłowania do sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Laureaci:

1

Ochota Magdalena

Malczewska Wiktoria

1B

Paw

2

Antolak Bartłomiej

1C

Jaszczurka

3

Kornek Monika

1B

Pingwin

Odsłony: 1037

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu