OTK w Staszicu… DZIAŁO SIĘ !!!

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: wtorek, 30, październik 2018 Emila Jończyk-Gorzelska Drukuj E-mail

otk 18OTK jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym, zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej.

Działania kierowane są przede wszystkich do osób młodych, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, a także do wszystkich, którzy pragną przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym i ponownie wybrać właściwą dla siebie ścieżkę zawodową.

logo mrpips Patronat honorowy 1minister edukacji narodowejTegoroczny Tydzień Kariery w Staszicu został zorganizowany już po raz dziesiąty! Pokazy, warsztaty i wszelkie działania były przygotowane dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Liczba uczestników biorąca udział w OTK była jak do tej pory rekordowa! Odwiedziło nas ok. 450 gości. A wszystko zaczęło się już 15 października 2018 w WSB w Opolu uczestniczeniem naszych uczniów klasy 4 L - technik logistyk – w Turnieju Gry Planszowej „Wysokie Napięcie” – jest to gra strategiczno -ekonomiczna. Wymagała ona od uczniów dużego skupienia, planowania, liczenia gotówki oraz optymalizacji zakupów. W czasie gry uczniowie czerpali przyjemność i satysfakcję z osiąganych efektów. 

Rywalizacja w czasie rozgrywek była bardzo zacięta. W grze uczestniczyły 4 zespoły, pierwsze miejsce zajął zespół „ ZIELONYCH” w skład którego wchodzili nasi uczniowie, a nagrody indywidualne i dla szkoły odebrali na uroczystej Gali, która odbyła się na zakończenie OTK 19 października 2018.r. w Kubaturze.

Młodzież oraz nauczyciele naszej szkoły przygotowywali się na Dni Kariery, i zaprezentowały się kierunki:
• technik analityk
• technik grafiki i poligrafii cyfrowej
• technik agrobiznesu
• technik logistyk
• technik usług fryzjerskich
oraz grupy ogólnokształcące:
• germaniści,
• angliści ,
• sportowcy
• grupa Erasmus+
• jak również indywidualnie uczniowie prezentowali swoje talenty na scenie szkolnej auli.


I tak

U ANALITYKÓW

Młodzież szkół podstawowych oraz gimnazjów mogła zapoznać się z zasadami pracy w laboratorium chemicznym. Spotkanie z młodzieżą rozpoczęła prezentacja pt. „Od Alchemika do analityka”, w czasie której uczniowie zostali zapoznani z działalnością alchemików, uważanej w dawnych czasach za działalność na pograniczu nauki i magii. Szczególną uwagę zwrócono na duże osiągnięcia alchemików w dziedzinie chemii, które wykorzystywane są do dnia dzisiejszego.

Młodzież miała możliwość zapoznania się ze sprzętem laboratoryjnym (takich laboratoriów mogą Staszicowi pozazdrościć inne szkoły - obecnie wykorzystywanych na zajęciach w pracowniach chemicznych w szkole i równocześnie w laboratoriach zakładowych) oraz z techniką pracy analityka. Szczególną uwagę zwracano na udział przemysłu chemicznego w działaniach związanych z ochroną środowiska, a nawet zagospodarowaniem odpadów produkowanych przez inne gałęzie przemysłu. Warsztaty zakończył pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych, w których goszcząca u nas młodzież mogła wziąć czynny udział. Nauka przez zabawę była mottem przewodnim tych zajęć. Ćwiczenia były tak dobrane tak, aby z jednej strony były widowiskowe, a z drugiej uświadamiały uczniom konieczność posiadania wiedzy potrzebnej do bezpiecznego ich wykonania. W ramach pokazów uczniowie poznali specyfikę pracy w laboratorium chemicznym oraz zasady bezpiecznej pracy z odczynnikami chemicznymi. 

Doświadczenia wykonywali uczniowie kierunku technik analityk i polegały one na wywoływaniu zmian barw roztworów, jak również doprowadzaniu substancji chemicznych do samozapłonu, czy też spalaniu palnych gazów.

U GRAFIKÓW

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów ostatnich klas szkół gimnazjalnych i podstawowych zorganizowane zostały warsztaty z szeroko rozumianej grafiki.
Na warsztatach poświęconych grafice rastrowej „Manipulacja światłem i obrazem” uczestnicy mogli zakosztować ogromu możliwości Photoshopa - jako kreatora rzeczywistości. Radość z możliwości wykonania własnego fotomontażu już przy pierwszym zetknięciu z programem była olbrzymia, a to dzięki pasji i dobrej komunikacji nauczycieli grafiki i starszych kolegów ze Staszica, z młodzieżą. Dzięki zajęciom uczestnicy mieli okazję inaczej spojrzeć na otaczającą oprawę graficzną kolorowych gazet, czasopism i otaczającej nas rzeczywistości , a niektórzy na pewno zarażeni zostali pasją do tego zawodu.
Warsztaty „Eksploracje do świata wyobraźni” otworzyły drzwi do kolorowej dwuwymiarowej i trójwymiarowej przestrzeni. Kolorowe filtry RGB odsłaniały przed uczniami ukryte obrazy, a okulary z filtrami niebieskim i czerwonym wprowadzały ich do świata 3D. Ogólne zainteresowanie wzbudziły okulary VR – wirtualnej rzeczywistości i zagadnienia stereoskopii. Niemniej interesujące okazały się iluzje prowadzące do powstania animacji oraz znane już ponad stu lat zabawki wykorzystujące te iluzje np. taumatrop, zoetrop i inne.
Zaproszonym uczniom Te zajęcia otworzyły oczy na zagadnienia grafiki komputerowej oraz możliwości zbudowania wokół niej swojej kariery zawodowej.
Przyjazna atmosfera sprzyjała pochłanianiu nowych treści, a także przygotowanych przez gospodarzy czekoladowych smakołyków.
Profesjonalne oprogramowanie kilku pracowni, pomoc starszych kolegów ze Staszica i indywidualne podejście do każdego sprawiły, iż młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów nie chciała wychodzić z przygotowanych zajęć.

U AGROBIZNESMENÓW


Uczniowie Staszica kształcący się w zawodzie technik agrobiznesu zorganizowali stoisko promujące zdrową i naturalną żywność. Zaprezentowali ,,żywą” piramidę zdrowego odżywiania wykonaną ze świeżych warzyw, owoców, produktów nabiałowych i zbożowych pochodzących z rodzinnych gospodarstw rolnych. Goście ze szkół podstawowych i gimnazjów mogli zobaczyć ziarniaki i nasiona podstawowych roślin uprawnych, wystawę dyni i jesiennych kwiatów.
Dużą atrakcją była możliwość degustowania zdrowych przekąsek przygotowywanych na bieżąco, które wykonywano wykorzystując jogurt naturalny, konfitury, twarożek, miód, owoce, orzechy i pełnoziarniste pieczywo. Degustacji towarzyszyła prezentacja materiałów informacyjnych o zasadach zdrowego odżywiania.
Uczniowie agrobiznesu promowali w ten sposób rolnictwo i produkcję zdrowej żywności czyli te dziedziny, o których warto pamiętać planując dalszą ścieżkę edukacyjną i karierę zawodową.

U FRYZJERÓW


W tych dniach nie mogło zabraknąć pokazów fryzjerskich. Uczniowie wykonywali stylizacje fryzur i makijaż twarzy oraz udzielali fachowych porad w tym zakresie. W trakcie spotkania nasi uczniowie opowiadali o zawodzie fryzjera i zawodzie technika usług fryzjerskich. Zarówno goście jak i uczniowie klas fryzjerskich byli ze spotkania bardzo zadowoleni ponieważ Ci pierwsi mogli skorzystać z usług fryzjerskich i dowiedzieć się z pierwszej „ręki” o kształceniu w zawodzie, a Ci drudzy mogli wykazać się umiejętnościami i zdolnościami zawodowymi.

U LOGISTYKÓW


Również uczniowie w zawodzie technik logistyk przybliżyli uczniom klas ósmych szkoły podstawowej i trzecich gimnazjalnych, zagadnienia związane z zawodem logistyka. Goście zapoznali się z procesem produkcyjnym oraz zasadami magazynowania wyrobów gotowych; mogli także własnoręcznie przygotować towar do wysyłki i sprawdzić podatność ładunku na różne warunki i sytuacje, które mogą się przydarzyć podczas transportu. Jak wygląda transport towarów uczniowie mogli sprawdzić samodzielnie na symulatorze procesu transportowego w formie gry komputerowej. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze

U JĘZYKOWCÓW
W zajęciach przygotowanych przez germanistów, wzięły udział 7 grup uczniów z klas podstawowych. Nauczyciele pokazali prezentację dotyczącą współpracy z firmą logistyczną LKW Walter z Austrii o krajach niemieckojęzycznych, przygotowali quiz sprawdzający wiedzę dotyczącą krajów europejskich. Uczniowie mieli także okazję poznać zasady współpracy ze szkołą partnerską w Mannheim (Niemcy) oraz wykazać się wiedzą o krajach niemieckojęzycznych - przedstawiając swoje skojarzenia.

U SPORTOWCÓW

Nie zabrakło także czegoś dla ciała, gdyż nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali możliwość rywalizacji podczas zmagań w siłowaniu się na rękę oraz przeciąganiu liny. Przybyli goście chętnie uczestniczyli w sportowych zabawach.

W grupie ERASMUS+

W dniu 17.10.18 uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w warsztatach "Pracuj w Europie- praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmusplus" oraz "Jak napisać CV w języku angielskim". Uczniowie obejrzeli prezentacje z poprzednich wyjazdów oraz zapoznali się z materiałami jak napisać CV w języku angielskim. Następnie przeszli do zadań praktycznych i pisali CV wykorzystując narzędzia Europass dostępne na stronie www. europass.org.pl/dokumenty.
Uczniowie chętnie wykonywali zadania i wykazywali zainteresowanie.

Całkiem osobno, ale i w środku całego przedsięwzięcia OTK był TALENT SHOW

Prawdą jest stwierdzenie, że w każdym człowieku drzemie jakiś ukryty talent - trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.
Niektórzy mówią, że szkoła zabija talenty i zainteresowania. Organizatorzy Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica zorganizowali imprezę Talent Show, która przekonała uczestników, że nie zawsze jest to prawda i szkoła może być prawdziwą kuźnią talentów.
Na scenie wystąpili aktualni uczniowie technikum i szkoły branżowej, którzy uzyskali niepowtarzalną okazję zaprezentowania swoich bardzo zróżnicowanych pasji, wzbudzając podziw, a swoją odwagą zdobyli nasze serca. Wśród występujących artystów najwięcej było uczniów pasjonujących się muzyką, którzy śpiewali covery znanych utworów lub swoje własne kompozycje. Była także grupa taneczna i kabaretowa. Duży entuzjazm wzbudziły występy szkolnego rapera i DJ Ref.
W tym roku gościem specjalnym była „Żelka” czyli Angelika Zaworka-Hennek, która jest absolwentką Staszica.
Żelka zajęła 4 miejsce w 5 edycji programu poszukującego muzyczne talenty. Była jedną z najbardziej charakterystycznych i lubianych uczestniczek. Pomimo tego, że nie udało się jej dostać do ścisłego finału, czyli do ostatniej trójki wykonawców muzycznego talent show, to producenci programu i tak postanowili Żelkę docenić. W ostatnim odcinku programu do rąk Angeliki trafiła nagroda specjalna o nazwie Kryształowe Serce.
Nasz gość specjalny „Żelka” udzieliła wywiadu i zaprezentowała na żywo swój singiel „Za swoje”, który miał premierę 21 września br. Nasi goście przekonali się, że utwór jest wybuchową mieszanką rockowego zacięcia oraz wyrazistej osobowości artystki. Był też czas na rozmowy, autografy i zdjęcia. Impreza Talent Show pokazała, że odkrywanie talentów może być fascynującą przygodą i wspaniałą zabawą.

PODSUMOWANIE OTK W CENTRUM ROZRYWKI KUBATURA W OPOLU – SPOTKANIE Z ŁUKASZEM JAKÓBIAKIEM
,, Szczęście to nie tylko słowa, to też działania"
Poza działaniami, które zorganizowaliśmy w szkole braliśmy udział w podsumowaniu OTK. Dnia 19 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie Łukasza Jakóbiaka, który prowadzi program ,,20m2" gdzie rozmawia i odkrywa znanych artystów. Głównym tematem wykładu było ,,Jak działać aby uzyskać szczęście? Co jest tym szczęściem?". Pan Jakóbiak pokazał i dał cenne wskazówki młodzieży jak odbierać i podążać za szczęściem i przede wszystkim udowodnił, że nie można się poddawać, aby osiągnąć cel. ,,Aby osiągnąć szczęście trzeba odnaleźć równowagę i spokój", a kiedy osiągniemy takie cechy będziemy gotowi do dobrego zarządzania naszym życiem, odnajdziemy cel i będziemy za nim podążać, aż do skutku i wyznaczamy nowe, trudniejsze cele. Youtuber podając swoje życiowe przykłady udowadnia, że cały czas trzeba próbować, aby się udało. Wspomina o tym, żeby nie marnować dnia bo nigdy nie wiadomo ile nam jeszcze zostało, warto mówić to co nam leży na sercu i nie wstydzić się miłych oraz prawdziwych słów, robić to czego się jeszcze nie robiło.
Łukasz Jakóbiak jest tak pozytywną osobą ( mimo ciężkich i nieprzyjemnych sytuacji życiowych) i pokazuje nam swoimi czynami, że każdy powinien mieć taką siłę do życia, umieć patrzeć dojrzale na świat, ,,chodzić pod górę, aby zdobywać szczyt ", a przede wszystkim osiągać swoje wyznaczone szczęście.
I bardzo miłe było podsumowanie OTK zdobytymi przez naszych uczniów laurami.Uczniowie klasy 4 L - technik logistyk – uczestniczyli w Ogólnopolskich Dniach Kariery organizowanych przez WSB w Opolu. W dniu 15 października wzięli udział w Turnieju Gry Planszowej „Wysokie Napięcie” – jest to gra strategiczno -ekonomiczna. Gra wymagała od uczniów dużego skupienia ,planowania, liczenia gotówki oraz optymalizacji zakupów. W czasie gry uczniowie czerpali przyjemność i satysfakcję z osiąganych efektów.
Rywalizacja w czasie rozgrywek była bardzo zacięta. W grze uczestniczyły 4 zespoły, pierwsze miejsce zajął zespół „ ZIELONYCH” w skład którego wchodzili następujący uczniowie: Anita Łasoń, Dominika Mrohs, Artur Sodomora, Kewin Wietrzniok. Nagrody indywidualne i dla szkoły odebrali na uroczystej Gali która odbyła się 19 października w Kubaturze.

Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Staszicu to szeroko wielopoziomowo zakrojona akcja, pozwalająca młodzieży poznać świat pracy i wykreować swoją dalszą drogę edukacyjno – zawodową. W przygotowanie wszystkich wymienionych przedsięwzięć włączyło się 28 nauczycieli i ok 170 uczniów.
Rozrastający się, w coraz większej liczbie osób, OTK w Staszicu jest sukcesem wszystkich uczniów i nauczycieli i staje się on motorem do dalszych działań dla organizatorów. OTK uświadamia nam, jak ważny jest rozwój każdego młodego człowieka - który nie może zostać pozostawiony sam sobie w planowaniu swojej kariery - i to jest dla nas najważniejsze.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w organizację OTK i poświęcili swój czas w promowaniu szkoły i doradztwa zawodowego.

Odsłony: 836

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu