Bezpieczeństwo - nadrzędna sprawa

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: piątek, 28, grudzień 2018 Anna Wójciak-Sokołowska Drukuj E-mail

„BEZPIECZEŃSTWO to NASZA WSPÓLNA SPRAWA” - pod tym hasłem uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu, wzięli udział w debacie społecznej, organizowanej przez Miejską Komendę Policji w Opolu.

Debata odbyła się 12.12.2018r. w Narodowym Centrum Piosenki w Opolu, gdzie zostały podjęte kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Działania Komendy Miejskiej zreferowali komendanci podległych komisariatów uwzględniając stan bezpieczeństwa oraz przekazując cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa. Uczestniczący w debacie uczniowie, dowiedzieli się o zagrożeniach jakie istnieją w związku z poruszaniem się w ruchu drogowym i dotyczą one nie tylko kierowców ale również rowerzystów oraz pieszych nawet w najbardziej oznaczonych miejscach. Młodzież została wyposażona w podstawową wiedzę, dotyczącą bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, poprzez konkretne wskazówki pomocne w życiu. Policjanci zwrócili uwagę na m.in. na potrzebę zakładania elementów odblaskowych w nocy, ważność pasów bezpieczeństwa, zachowanie odpowiedniego odstępu podczas jazdy autem, umiejętność szybkiego zatrzymania się podczas hamowania oraz na konieczność jazdy autem w stanie trzeźwości.


Podczas debaty organizatorzy szczególnie podkreślali fakt, że tak naprawdę każdy człowiek odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczestnicy spotkania mieli również okazję poznać zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Głównym założeniem tejże Mapy jest myśl, że to każdy obywatel może i powinien reagować, jeśli zauważy miejsce niebezpieczne, gdzie może dochodzić aktów wandalizmu, rozbojów, bójek, kradzieży czy kłusownictwa. Zachęcano, by zgłaszać na platformie znajdującej się na stronie (www.policja.pl) niebezpieczne przejście dla pieszych oraz drogi szczególnie narażone na wypadki drogowe.
Pod koniec spotkania, Policjanci zwrócili się z apelem do młodych ludzi, by przypomnieli swoim dziadkom oraz rodzicom, o konieczności zamykania drzwi, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Zwrócono także, uwagę na współczesne przestępstwa takie jak „na wnuczka” czy niebezpieczeństwa związane z zapraszaniem do domu sprzedawców perfum. Młodzież została zachęcona do pomocy osobom starszym i potrzebującym poprzez drobne akty życzliwości takie jak: otwieranie drzwi, wniesienie zakupów czy po prostu uśmiech do sędziwych sąsiadów.

Debata spotkała się z dużym zaangażowaniem młodzieży, a cenne wskazówki na pewno przełożą się na bezpieczeństwo w życiu Naszych uczniów oraz ich najbliższych.

 

Odsłony: 1123

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu