Znamy się na przeciwdziałaniu agresji

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: sobota, 29, grudzień 2018 Anna Wójciak-Sokołowska Drukuj E-mail

Na przełomie listopada oraz grudnia uczniowie ZSZ im. S. Staszica w Opolu brali udział w zajęciach o charakterze profilaktycznym w zakresie praw, sytuacji oraz potrzeb osób pokrzywdzonych przestępstwem i zapobieganiu przestępczości. Szkolenie realizowane było dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Quisisana”.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dwóch cyklach szkoleń o charakterze edukacyjno-warsztatowym. Jednym z pierwszych zagadnień podejmowanych przez wykwalifikowanych psychologów i terapeutów, była problematyka różnych form przemocy, analiza, rozpoznanie oraz możliwości pomocy. Młodzież podczas warsztatów miała okazję poznać, od strony psychologicznej mechanizmy powstawania przemocy. Zaznajomili się z rysem osobowym sprawcy oraz ofiary przemocy. Zostali wyposażeni w specjalistyczną wiedzę jak rozpoznawać, bronić się, a także w jaki sposób pomóc osobie pokrzywdzonej. Wskazano również miejsca, gdzie mogą uzyskać specjalistyczną pomoc. Zwrócono również uwagę na fakt, że sprawca przemocy może, a nawet powinien także skorzystać z pomocy psychologicznej. Takie przedstawienie problematyki spotkało się z dużym zainteresowaniem oraz poczuciem otwartości na pomoc osobom w potrzebie.

Druga część spotkań z młodzieżą obejmowała zagadnienia związane z przestępstwami wśród nieletnich i prowadzona była przez radców prawnych. Młodzież w trakcie zajęć praktycznych została zaznajomiona z podstawowymi aktami prawnymi wiążącymi się z odpowiedzialnością karną i sankcjami jakie nakładane są na nieletnich oraz pełnoletnich uczniów, w związku z nieodpowiedzialnym zachowaniem, wykroczeniem czy przestępstwem. Na konkretnych przykładach uczniowie dowiedzieli się, które zachowania mogą skutkować poważnymi karami i daleko sięgającymi konsekwencjami, w życiu szkolnym czy prywatnym i jak mogą przełożyć się na życie po uzyskaniu pełnoletności. Spotkanie w dużym stopniu przyczyniło się do podniesienia poziomu wiedzy prawnej wśród uczniów i wierzymy, że będzie skutkować postawą odpowiedzialności oraz szacunku do mienia oraz praw własnych i drugiego człowieka.

Podczas podjętej inicjatywy o charakterze profilaktycznym młodzież nie tylko wzbogaciła swoją wiedzę, ale również nabyła wartościowe umiejętności. Dzięki czemu uczniowie „Staszica” potrafią odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych, zgodnie z prawem i empatią, do ludzi będących w potrzebie.

Odsłony: 1668

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu