×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but Storied/2018_2019/PolakWegier is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Niezwykła lekcja historii

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: poniedziałek, 25, marzec 2019 Barbara Parvi Drukuj E-mail

W dniu 22 marca 2019 r. młodzież z klasy 1G Publicznego Technikum Nr 7 wzięła udział w niezwykłej lekcji historii przeprowadzonej przez Pana Janusza Ireneusza Wójcika na temat relacji polsko–węgierskich na przestrzeni wieków.

Stosunki panujące pomiędzy Polską a Węgrami sięgają średniowiecza i związane są już ze wspólnymi wyprawami krzyżowymi do Ziemi Świętej. Relacje między narodami zacieśniły się jeszcze bardziej w XIV wieku, kiedy królem Polski został dotychczasowy władca Węgier Ludwik I, zwany w węgierskiej historiografii Wielkim.

Węgierskim bohaterem narodowym jest Polak, generał Józef Bem, który był naczelnym wodzem powstania węgierskiego w XIX wieku.
Podczas wojny polsko-bolszewickiej Węgry były jedynym krajem, który zaoferował atakowanej przez bolszewików Polsce pomoc militarną, a Rewolucja węgierska ma swoje korzenie w solidarnościowych wystąpieniach polskich robotników w Poznaniu w 1956.
Węgrzy zajmowali szczególne miejsce w opiniach Polaków. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle „Polak, Węgier dwa bratanki...”

{gallery cols=4}Storied/2018_2019/PolakWegier{/gallery}

Tradycyjna przyjaźń węgiersko-polska jest ciągle żywa. Wzajemne wyrazy sympatii odwołujące się do historycznej przyjaźni obu narodów okazują obecni politycy Polski i Węgier, a dzień 23 marca obchodzony jest jako Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Opiekun: mgr Barbara Parvi

Odsłony: 787

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu