Jaki wpływ na nasze zdrowe ma odżywianie?

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: piątek, 31, maj 2019 Paweł Pakosz Drukuj E-mail

1.jpg

Od pierwszych chwil życia musimy zaspokajać nasze potrzeby żywieniowe. Jest to bowiem konieczne by żyć.

Często jednak umyka nam coś bardzo ważnego. Mianowicie, trzeba pamiętać nie tylko o tym by się w odżywiać, ale należy również robić to w odpowiedni sposób. Każdy chce, by jego organizm funkcjonował sprawnie, dlatego ważne jest dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników.

Ten artykuł jest próbą współtworzenia postów do PZSŻW przez uczniów. Sara Piętka z klasy 2T, jest współtwórcą poniższego artykułu, zachęcam natomiast do zgłaszania się do współpracy również innych uczniów.

Nasze tępo życia wciąż wzrasta, więc rośnie liczba osób korzystających z restauracji typu „fast food”. Powoduje to, że sposób odżywiania coraz większej ilości osób, pozostawia wiele do życzenia. Nawet brak czasu nie powinien stać nam na przeszkodzie ku drodze do lepszego odżywiania się. Jest to konieczne do utrzymania dobrego zdrowia. Odpowiednie odżywianie jest też niezbędne, by zapobiegać sporej ilości chorób. Natomiast nieodpowiednia dieta może przyśpieszyć powstawanie takich chorób jak: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, otyłość a także choroby układu sercowo-naczyniowego. 

Otyłość to szczególnie często występująca choroba XXI wieku, nazywana jest również chorobą cywilizacyjną, z powodu zasięgu jej występowania. Szczególnie wyrażają to liczby, będące wynikiem badań  „The New England Journal of Medicine”, bo aż 700 milionów ludzi na świece, od dzieci po osoby starsze, cierpi na skrajną nadwagę. 

Powinniśmy pamiętać, że to co jemy i jaki prezentujemy styl życia, zależy przede wszystkim od nas. Dzięki właściwej diecie i aktywności fizycznej możemy wpływać pozytywnie nie tylko na nasz wygląd, ale również na nasze samopoczucie. Spożywając spore ilości ciężkich, tłustych i słodkich pokarmów, możemy czuć się później osłabieni, ospali, pozbawieni energii. Jednak można temu zapobiec, wybierając zbilansowane posiłki. Korzyści z odpowiedniej diety odniesie również nasz mózg, który zacznie lepiej pracować. 

Przede wszystkim ważne jest dostarczanie organizmowi węglowodanów złożonych. Trawią się one przez pewien czas dostarczając organizmowi glukozę stopniowo i w odpowiednich dawkach. Natomiast węglowodany proste, są trawione bardzo szybko i ich cukier trafia do krwi niemalże natychmiastowo, jest to niekorzystne dl naszego organizmu. Węglowodany proste to tzw. bomby kaloryczne, które w za dużych ilościach zamieniają się w tłuszcz zapasowy. Węglowodany złożone to m.in. produkty zbożowe (pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, makarony). Mówiąc o tłuszczach, można dokonać podziału, gdyż są tłuszcze dobre, czyli nienasycone (zawierają je np. tłuste ryby morskie), jak również złe – nasycone, znajdujące się w czerwonym mięsie, jajkach, maśle i innych. Rzecz jasna dla  prawidłowego funkcjonowania tkanki nerwowej, mózgu oraz układu krążenia, niezbędne jest spożywanie tłuszczów nienasyconych. 

Artykuł ten ma na celu uzmysłowić nam, że zdrowie powinno być dla nas najważniejsze. Sporo otaczających nas czynników nie jest zależnych od nas, jednak z całą pewnością mamy wpływ na nasz sposób odżywiania się. Ważne jest kontrolować, czy nasza dieta jest zbilansowana oraz jeść często, ale nie za duże porcje. Pamiętajmy by dostarczać naszemu organizmowi odpowiednich ilości węglowodanów złożonych, tłuszczów nienasyconych oraz innych ważnych składników. Pomoże nam to zawczasu zapobiec wielu chorobom, jak również poprawić jakość naszego życia. Sens tego można przekazać jednym zdaniem – Jesteś tym, co jesz.

Za pomocą zdrowej diety dbamy również o swoją sylwetkę, a przecież komu z nas, nie poprawi się humor widząc swoje ulepszone odbicie w lustrze. Dzięki modzie bycia „fit”, zdrowe odżywianie rozpowszechnia się, co ułatwia nam dostęp do bardziej wartościowych składników w sklepach. Dlatego korzystajmy z tych możliwości i przestańmy szukać wymówek, tylko zacznijmy cieszyć się zdrowym stylem życia już dziś!

Zdrowia i dużo radości

Paweł Pakosz i Sara Piętka

Odsłony: 1837

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu