Co Ty na to - Natura zależy od nas a my od niej?

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: poniedziałek, 30, wrzesień 2019 Paweł Pakosz Drukuj E-mail

nature conservation 480985 1280

To wie większość z nas, choć niestety często o tym zapominamy. Nasz klimat nieustannie się zmienia, czego niekorzystne skutki widać na całym świecie. Nie wiem czy wiesz, ale przez brak naszych starań o środowisko naturalne mogą powstawać ekstremalne zdarzenia na ziemi jak susze, fale upałów czy powodzie. Wnioski tegorocznego spotkania rady EASAC (European Academies` Science Advisory Council), skupiającej uczonych z 27 europejskich akademii nauk, są w tym względzie dość zatrważające.

Mianowicie, "Dowody wskazują, że zmiany klimatu niekorzystnie wpływają na zdrowie ludzkie i przewiduje się, że zagrożenia dla zdrowia wzrosną". Przepowiadają również, że "Przy obecnych tendencjach w zakresie emisji gazów cieplarnianych, do końca wieku przewiduje się wzrost temperatury na świecie o ponad 2 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej". Takie zmiany klimatu wpłyną również na zmniejszenie bezpieczeństwa żywności i żywienia, zwiększy się zachorowalność na choroby zakaźne, które będą się swobodniej rozprzestrzeniać.

W raporcie zaznaczono również, co można zrobić aby zapobiec zmianom klimatu. Zaznaczono, że "Promowanie zdrowszej, bardziej zrównoważonej diety przy zwiększonym spożyciu owoców, warzyw i roślin strączkowych oraz zmniejszeniu spożycia czerwonego mięsa, zmniejszy obciążenie chorobami i zmniejszy emisje gazów cieplarnianych". Zacząć zdrowiej jeść może każdy z nas, wpłynie to pozytywnie nie tylko na klimat, ale i nasze zdrowie :)

Więcej informacji na temat raportu EASAC znajdziesz w linku.

Cały raport w języku angielskim, z czerwca 2019, znajduje się tu w linku.

Streszczenie raportu w wersji polskiej tu w linku.

Pamiętaj, to Ty decydujesz jak będzie wyglądała nasza przyszłość i masz na to wpływ. Nawet najmniejsza rzecz zrobiona dla natury, ma dla niej duże znaczenie. Nie wahaj się, to Ty możesz zmienić otoczenie na lepsze. Jak to zrobić? Kilka przykładów jak zadbać o naturę znajdziesz tu, w linku z wcześniejszego artykułu w PZSŻ Wellness. Mam nadzieję, że uda mi się Ciebie zainspirować do pozytywnej zmiany dla natury i dla siebie.

Zdrowia i dużo radości

Paweł Pakosz

Odsłony: 1149

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu