Spotkanie z Szymonem Hołownią

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: czwartek, 07, listopad 2019 Anna Wójciak-Sokołowska Drukuj E-mail

„Jest później, niż myślisz” – takim przysłowiem chińskim przywitał młodzież Szymon Hołownia, rozpoczynając wykład motywacyjny w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opolu.

W spotkaniu ze znanym pisarzem, publicystą, które odbyło się 25 października 2019 r. w Centrum Rozrywki Kubatura uczestniczyli m.in. uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica wraz z opiekunem Anną Wójciak-Sokołowską. Słuchacze wykładu szybko przekonali się o różnorodnej, wieloaspektowej działalności „pro bono” Szymona Hołowni, który zachęcał innych do wzbogacenia własnego życia o pomoc innym ludziom. Nietuzinkowa osobowość pana Szymona ujęła uczestników spotkania i przekonała, że dobre i konieczne jest dzielenie się z innymi miłością i empatią, niesienie pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Żyjąc w realiach współczesnego świata początku XXI wieku, warto dostrzec, że czeka on na cząstkę każdego z nas i nie musimy być pośród 8-miliardowej ludzkości anonimowymi i samotnymi wyspami. Pan Hołownia zauważył, że każdy człowiek posiada swój unikatowy dar – niepowtarzalność i odmienność, więc należy się o nie troszczyć i pielęgnować u siebie oraz u innych. Zachęcał, by wsłuchać się we własny głos wewnętrzny i robić w życiu to, co lubimy, dając sobie jednocześnie prawo do błędu oraz zmiany wcześniejszych wyborów. Namawiał również, by za szybko „nie sprzedać tego, o czym marzymy ”.
Młodzież uczestnicząca w spotkaniu była bardzo poruszona wystąpieniem Szymona Hołowni, zwłaszcza jego głównym motywem zawartym w przesłaniu adresowanym do młodego pokolenia: „Jest świat, który cię potrzebuje, twojej troski, miłości, zaangażowania”. Zostali również zachęceni, do odbudowy wspólnoty, jaką jest świat, tak, by każdy mógł się czuć w nim podmiotowo, jak gospodarz odpowiedzialny za jego urządzanie. Poruszył problematykę przeludnienia i zanieczyszczenia środowiska jako na wyzwania, którym trzeba niezwłocznie stawić czoła już dzisiaj, tu i teraz, bez oglądania się na innych.
Kończąc swoje wystąpienie zaproponował zmianę perspektywy patrzenia na rzeczywistość, tak, by ciągłe narzekanie, zamienić na język wdzięczności. Uświadomił młodym, że mają bardzo dużo w swoim życiu, dlatego powinni to docenić i dzielić się tym, co mają z innymi, bardziej potrzebującymi ludźmi na świecie.


Spotkanie było pięknym przeżyciem zarówno intelektualnym, jak i duchowym, ponieważ wszyscy zostali obdarowani pozytywną energią i wiarą w drugiego człowieka.
Anna Wójciak-Sokołowska

Odsłony: 300

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu