PASJA, PROFESJA, POWOŁANIE

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: czwartek, 21, listopad 2019 Emilia Jończyk-Gorzelska Drukuj E-mail

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY W STASZICU… JAK ZAWSZE
- DZIAŁO SIĘ!!!

OTK jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym, zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Patronat objęło MEN i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. Działania kierowane są przede wszystkich do osób młodych, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej.

Tegoroczny Tydzień Kariery w Staszicu został zorganizowany w dniach 21 i 25 października i już po raz jedenasty jesteśmy jego organizatorami w naszej szkole. Należy dodać, że w organizację tej akcji angażujemy się od początku istnienia!!! Pokazy, warsztaty i wszelkie działania były przygotowane dla uczniów naszej szkoły oraz uczniów Szkół Podstawowych Miasta Opole. W gronie gości znalazła się także Szkoła Podstawowa z Komprachcic, która o naszej akcji dowiedziała się od uczniów naszej szkoły i zgłosiła swój akces.
W sumie odwiedziło nas ok. 200 gości.

……I tak to się zaczęło..

22 października 2019 odbył się wykład inaugurujący OTK z udziałem gościa specjalnego Pana Bartłomieja Bonka. Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie z 2012 roku opowiadał młodzieży o swojej pasji i powołaniu, co doskonale zgrało się z hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia Kariery. Na uwagę zasługuje fakt, że sportowiec nie tylko bez wahania przyjął zaproszenie, ale nie zażądał sobie za występ żadnego honorarium tłumacząc, że pieniądze to nie jest wszystko, a dzielenie się swoimi osiągnięciami i motywowanie w ten sposób młodych ludzi do podejmowania wyzwań, to najlepsza zapłata. W trakcie prelekcji nie zabrakło czasu na zadawanie pytań zarówno ze strony młodzieży, jak i samego Pana Bartłomieja Bonka. Nad całym wydarzeniem czuwało Radio Opole, które przyjęło funkcję patrona medialnego.

W dalszej kolejności głos zabrali nasi Absolwenci kierunku technik analityk: Marcin Matysek i Jerzy Pogrzeba, którzy opowiedzieli naszej młodzieży o swoich pasjach i powołaniu. Uczniowie mogli zadawać szereg pytań i w luźnej atmosferze otrzymywać odpowiedzi na ciekawe i nurtujące ich zagadnienia. Inicjatorami spotkań z ciekawymi ludźmi byli: Pani Emilia Jończyk - Gorzelska i Pan Tomasz Łabys.
Dodatkowo, w tym dniu klasa 1g_G pod opieką mgr Mateusza Berlika uczestniczyła w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w wykładzie „Bloger, Vloger, Influencer” organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu.

Prelegentem był Pan Marcin Makówka, który przybliżył uczniom zagadnienia związane z aktywnością młodych ludzi Social Mediach oraz możliwościach zarabiania pieniędzy poprzez realizowanie swojej pasji i dzielenie się nią z innymi za pomocą Internetu.
Wykład – tylko w teorii – gdyż zajęcia miały głównie charakter warsztatowy miał bardzo interesujący przebieg. W pierwszej części zajęć uczestnicy zostali podzieleni na grupy i postawieni
w sytuacji problemowej, którą musieli rozwiązać. Mianowicie, ich zadaniem było ułożenie jak najwyższej wieży z kartek papieru nie używając do tego żadnych przyborów, które mogłyby ułatwić im rozwiązanie. Najbardziej kreatywna i skuteczna okazała się grupa złożona w 100% z chłopców. Kolejnym zadaniem było wypisanie na kartce siedmiu przedmiotów na literę Ł, a następnie dziesięciu w kolorze fioletowym. Zadanie okazało się być problematyczne praktycznie dla wszystkich uczestników, ale niewątpliwie pobudziło ich szare komórki do wytężonego wysiłku.
Po części aktywizacyjnej rozpoczęła się główna część wykładu, która realizowana była w formie dyskusji. Uczniowie zgłębili wiedzę na temat tego czym jest Blogging oraz Vlogging, a także kto kryje się pod pojęciem Influencera i w jaki sposób tak naprawdę zarabiają osoby, które przekonują użytkowników sieci do podejmowania określonych wyborów czy zachowań. Oprócz głównego tematu wykładu Prelegent przybliżył także uczniom tematykę związaną z CV i jego tworzeniem w taki sposób, aby było jak najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy. Wiedza ta niewątpliwie przyda się naszym pierwszakom w przyszłości, kiedy przyjdzie im rekrutować się na wymarzone stanowiska.
Podsumowując, zajęcia w których uczestniczyli uczniowie niewątpliwie były interesujące zarówno pod względem treści jak i formy ich prowadzenia. Dzięki udziałowi w zajęciach pierwszoklasiści nabyli nową, bardzo przydatną w dobie Internetu wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w praktyce.

……I nadszedł dzień 24 października….

….Który był dla naszej szkoły nie lada wyzwaniem. Jak co roku nasi nauczyciele przygotowali szereg ciekawych warsztatów i pokazów, w których zaangażowali uczniów i dużo swojej pozytywnej energii. 

Jedną z zaproponowanych atrakcji był przygotowany pokaz graficzny „Zatraćmy się w 3D” zapraszający przybyłych gości do zanurzenia się w świecie grafiki 3D. Uczniowie klasy 3G (Małgorzata Madera, Paweł Radwański Dominik Dudek, Maciej Krasicki) przygotowali, pod czujnym okiem nauczyciela graficznych przedmiotów zawodowych dra inż. Piotra Dzierwy, inspirującą wizualizację możliwości programu graficznego Blender w wersji 2.8. Autorskie modele, które zostały zaprezentowane słuchaczom, pozwoliły na zapoznanie się z podstawami obróbki modeli 3D, ich edycji i kształtowania oraz szeroko pojętej manipulacji posiadanymi właściwościami. Dodatkowo, uczniowie zaprezentowali metody dodawania źródeł światła i ich wpływu na końcowy render i budowę sceny.
Tak ukazany fragment świata grafiki pozwolił słuchaczom zobaczyć nowe możliwości w planowaniu swojej ścieżki kariery. Obróbka i tworzenie modeli w grafice 3D może stać się przyczynkiem nowej drogi rozwoju wkierunku wykorzystania druku 3D i technik z nim związanych, który jest prężnie rozwijającą się dziedziną techniki.

Uczniowie i nauczyciele Pani Małgorzata Stankiewicz i Pani Dorota Mrowiec-Wach przeprowadzili również warsztaty "Oszukać wzrok - nie tylko o grafice" przygotowano aby ukazać uczniom jak można wykorzystać wiedzę o barwie i możliwościach widzenia ludzkiego oka do projektów graficznych. Uczniowie szkół podstawowych z ciekawością sprawdzali działanie okularów anaglifowych, a także poznali jak działają inne rodzaje okularów 3D. Przy okazji zabawy z okularami VR dowiedzieli się co przyczyniło sie do powstania tego wynalazku.
Przyjazna atmosfera sprzyjała pochłanianiu nowych treści.Profesjonalne oprogramowanie kilku pracowni, pomoc starszych kolegów ze Staszica i indywidualne podejście do każdego sprawiły, iż młodzież ze szkół podstawowych nie chciała wychodzić z przygotowanych zajęć.
AGROBIZNES

Uczniowie z klas 1 F i 2B o specjalności technik agrobiznesu przygotowali stoisko, na którym zaprezentowali rośliny, warzywa, owoce oraz płody rolne pochodzące z ich własnych gospodarstw lub ogrodów przydomowych. Wykonali gazetkę informacyjną na temat zasad zdrowego odżywiania oraz zawodu: technik agrobiznesu. Dla gości upiekli chleb ziołowy i na naturalnym zakwasie, który podawali z miodem z pasieki ucznia naszej szkoły. Było też ciasto marchewkowe i ciasteczka owiane, częstowano również jabłkami i słodkimi marchewkami. Uczniowie klas ósmych brali udział w konkursie „Zostań młodym zielarzem”. Ich zadaniem było rozpoznanie i nazwanie 9 znanych i mniej znanych świeżych ziół oraz wskazanie ich własności leczniczych. Uczestnicy mogli liczyć na drobne upominki.
Uczniowie agrobiznesu promowali w ten sposób rolnictwo i produkcję zdrowej żywności czyli te dziedziny, o których warto pamiętać planując dalszą ścieżkę edukacyjną i karierę zawodową.
Fryzjerstwo
W tych dniach nie mogło zabraknąć pokazów fryzjerskich. Uczniowie wykonywali stylizacje fryzur oraz udzielali fachowych porad w tym zakresie. W trakcie spotkania nasi uczniowie opowiadali o zawodzie fryzjera i zawodzie technika usług fryzjerskich. Zarówno goście jak i uczniowie klas fryzjerskich byli ze spotkania bardzo zadowoleni ponieważ Ci pierwsi mogli skorzystać z usług fryzjerskich i dowiedzieć się z pierwszej „ręki” o kształceniu w zawodzie, a Ci drudzy mogli wykazać się umiejętnościami i zdolnościami zawodowymi.
U LOGISTYKÓW
Uczniowie klas logistycznych przygotowali niezmiernie bogaty program działań, z którego każdy gość mógł w pełni skorzystać a były to: warsztaty, pokazy, quizy. „ Gdzie istnieje logistyka ? ” - quiz połączony z prezentacją multimedialną. „Logistyczne Memory Game” to gra pamięciowa na podstawie znanych i ciekawych zagadnień logistycznych. „KARTONOWY KONKURS ” to praktyczny konkurs jako zadanie magazyniera polegający na ustawieniu kartonów w określonej sekwencji na palecie.
„Świat pieniądza – pół żartem, pół serio” – zadaniem uczniów było znalezienie wyraźnych różnic pomiędzy prawdziwymi a fałszywymi banknotami a nagrodą w tej konkurencji były…… jadalne banknoty.
Strategie i pomysł opracowała mgr Renata Małecka

U JĘZYKOWCÓW
Podczas Tygodnia Kariery Pani Agnieszka Błaut i Katarzyna Rusek - nauczyciele języka angielskiego przeprowadziły warsztaty dla uczniów zatytułowane „Zostań analitykiem” – zawody przyszłości. W czasie warsztatów uczniowie naszej szkoły omawiali wyjazd na praktyki do Irlandii w ramach programu Erasmus. Mówili o nabytym doświadczeniu, nowych umiejętnościach i ciekawych znajomościach. Edukacyjna część wyjazdu była dopełniona zdjęciami z ciekawych wycieczek. Dodatkowo Pani zachęcały uczniów klas VIII do podjęcia nauki na kierunku technik analityk.

PODSUMOWANIE OTK W CENTRUM ROZRYWKI KUBATURA W OPOLU – SPOTKANIE Z SZYMONEM HOŁOWNIĄ

„Jest później niż myślisz” – takim przysłowiem chińskim przywitał młodzież Pan Szymon Hołownia, w trakcie trwania wykładu motywacyjnego, w ramach OTK w Opolu. Spotkanie miało miejsce w dniu 25 października 2019r. w Centrum Rozrywki Kubatura, podczas którego uczniowie m.in. Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Opolu, wraz z opiekunem Panią Anną Wójciak-Sokołowską, mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z wybitnym pisarzem, publicystą oraz osobą niosącą pomoc innym. Słuchacze wykładu szybko przekonali się o bogatej działalności „pro bono” pana Szymona, który zachęcał innych do wzbogacenia własnego życia o pomoc innym ludziom. Jasno zostało wyartykułowane, że nie jesteśmy sami tym 8 milionowym świecie, który czeka na cząstkę każdego z nas. Pan Szymon zauważył, że każdy człowiek posiada swój unikatowy dar, za którym powinien podążać. Zachęcał, by wsłuchać się w siebie i robić w życiu, to co lubimy, dając sobie jednocześnie prawo do błędu oraz zmiany wcześniejszych wyborów. Namawiał również, by za szybko „nie sprzedać tego o czym marzymy ”.
Młodzież uczestnicząca w spotkaniu była bardzo poruszona wystąpieniem Pana Szymona, a zwłaszcza przesłaniem, które było kierowane w ich stronę: „Jest świat, który cię potrzebuje, twojej troski, miłości, zaangażowania”. Zostali również zachęceni, do odbudowy wspólnoty, jaką jest świat, tak by każdy mógł się tu czuć, jak w domu. Poruszył tu problematykę przeludnienia, zanieczyszczenia środowiska oraz złego gospodarowania żywnością.
Kończąc swoje wystąpienie zaproponował zmianę perspektywy patrzenia na rzeczywistość, tak by ciągłe narzekanie, zamienić na język wdzięczności. Uświadomił młodym ludziom, że mają bardzo dużo w swoim życiu, dlatego powinni docenić to i dzielić się tym, co mają z innymi ludźmi, bardziej potrzebującymi na świecie.
Spotkanie było pięknym przeżyciem zarówno intelektualnym, jak i duchowym, ponieważ wszyscy zostali obdarowani pozytywną energią i wiarą w drugiego człowieka.


Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Staszicu to szeroko wielopoziomowo zakrojona akcja, pozwalająca młodzieży poznać świat kierunki kształcenia i zaplanować swoją dalszą drogę edukacyjno – zawodową.
W przygotowanie wszystkich wymienionych przedsięwzięć włączyło się 19 nauczycieli i ok 150 uczniów. Koordynatorem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w ZSZ im. St. Staszica była Pani mgr Emilia Jończyk–Gorzelska nasz szkolny doradca zawodowy.
Ogólnopolski Tydzień Kariery w Staszicu jest sukcesem wszystkich uczniów i nauczycieli i staje się on motorem do dalszych działań dla organizatorów.
Na uwagę zasługuje fakt, że za ubiegłoroczne działania uzyskaliśmy tytuł laureata na arenie ogólnopolskiej.
OTK uświadamia nam, jak ważny jest rozwój każdego młodego człowieka - który nie może zostać pozostawiony sam sobie w planowaniu swojej kariery – i to jest dla nas najważniejsze.

Opracowała:
Emilia Jończyk-Gorzelska, wraz z nauczycielami organizującymi pokazy i warsztaty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Odsłony: 1462

Oferta edukacyjna Staszica

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu