SĄD OKRĘGOWY BEZ TAJEMNIC

Kategoria: z życia Opublikowano: wtorek, 13, grudzień 2016 Emilia Jończyk-Gorzelska Drukuj E-mail

Niecodzienna wizyta uczniów Staszica miała miejsce w dniu 06.12.2016 r. w ramach Europejskiego Dnia Prawnika. Uczniowie z klasy 1A wraz z Panią mgr Emilią Jończyk-Gorzelską, doradcą zawodowym uczestniczyli w wyprawie do Sądu Okręgowego w Opolu.

Inicjatorem spotkania była Pani Aleksandra Gaj - radca prawny, reprezentująca Okręgową Izbę Radców Prawnych w Opolu, doradca zawodowy oraz Klub Europejski ZSZ im. S. Staszica.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie sądu. Pani Ewa Kosowska-Korniak, rzecznik sądu bardzo ciekawie przybliżyła młodzieży specyfikę funkcjonowania powyższej instytucji. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. przyjazny pokój przesłuchań, oddział dla skazanych oraz salę sądową, która jest dostosowana dla niebezpiecznych przestępców. Podczas oprowadzania uczniowie wzbogacili się o ciekawe fakty na temat drogi skazanych oraz systemu działania sądu.

Głównym celem było uczestnictwo w symulowanej rozprawie sądowej, która została profesjonalnie odegrana przez mecenasów i radców prawnych. Kilku naszych uczniów wcieliło się w rolę ławników i protokolanta sądowego. Kompletna rozprawa dotyczyła rozwodu młodej pary i trwała ponad dwie godziny, a w trakcie jej, nie zabrakło poważnych, jak i zabawnych chwil.

Przed ogłoszeniem wyniku rozprawy młodzież miała szansę porozmawiać z adwokatami i prawnikami o ich karierze zawodowej i prowadzonych przez nich rozprawach. Dzięki temu poznała zawody prawnicze i ich charakter pracy.

Wyprawa ta na pewno poszerzyła horyzonty uczniów w kilku dziedzinach. Oprócz tego, spędzone tam chwile nie zostaną przez nich zapomniane, a wręcz przygotowały i zbliżyły ich do dorosłego życia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej wizyty.

Przygotowały:
Emilia Jończyk-Gorzelska
Victoria Łukaszyńska klasa 1A

Odsłony: 2466

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu