Ile aktywności fizycznej dziennie wystarczy? Już 15 minut wydłuża życie.

Kategoria: wellness Opublikowano: czwartek, 21, listopad 2019 Paweł Pakosz Drukuj E-mail

people-2592247_1280.jpg

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO), powinniśmy mieć 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo, co najlepiej podzielić sobie na 5 dni. Jeśli spełniacie te normy to super - gratulacje.

Niestety z badań naukowych wynika, że takich osób jest niewiele, a już 15 minut aktywności dziennie wydłuża życie i jego jakość. W ramach 150 minutowej rekomendacji WHO, można ruszać się np. 30 minut przez pięć dni w tygodniu. Można też wybrać bardziej intensywny wysiłek przez 75 minut tygodniowo. Z najnowszych badań wynika, że zbyt mało aktywnych fizycznie jest około 40% społeczeństwa. Dodatkowo co drugi Polak ma nadwagę lub otyłość. Ponadto niemalże połowa spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin każdego dnia, a ponad 1/3 nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet spacerów. To bardzo niepokojące dane, a takie zachowania skutkować mogą również wieloma chorobami.

Dobrze zaplanowana i przeprowadzona aktywność fizyczna to samo zdrowie i opłaca się w każdym wieku. Zwiększając poziom aktywności fizycznej podczas jednego tygodnia, można wydłużyć życie finalnie o kilka, a zaczynając ruszać się wcześniej, nawet kilkanaście lat. Ponadto skutkiem ruchu jest poprawa jakości życia, można zrobić więcej, nie męcząc się tak bardzo. Dodatkowo eksperci twierdzą, że niewielki wysiłek fizyczny, np.: spacer lub jogging przez 15 minut o zasięgu 1 km, już przekłada się na lepszą wydolność organizmu i dłuższe życie, więc warto.

Jeśli ktoś nie wie jak zacząć się ruszać, ma jakieś pytania z tym związane, zapraszam do mnie, z chęcią pomogę :)

Zdrowia i dużo radości

Paweł Pakosz

Odsłony: 2906

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu