Wielokulturowość wymiany międzyszkolnej w Mannheim

Kategoria: współpraca Opublikowano: piątek, 07, kwiecień 2017 Agnieszka Zamojska Drukuj E-mail

W dniach od 26 marca do 1 kwietnia 2017r. nasza młodzież z klas technikum usług fryzjerskich wraz z opiekunami: mgr Agnieszką Zamojską oraz mgr Anną Wolny gościła w szkole zawodowej Justus-von-Liebig-Schule w Mannheim w Niemczech.

 

Wyjazd był zorganizowany w ramach umowy partnerskiej obu szkół, której uroczyste podpisanie przez dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Staszica mgr Barbarę Parvi oraz dyrektor Justus-von-Liebig -Schule OStD’in Elsbeth Ruiner nastąpiło podczas obchodów 50-lecia szkoły niemieckiej.

Oficjalne świętowanie jubileuszu uświetnił też pokaz fryzjerski zorganizowany przez uczniów naszej i niemieckiej szkoły. Wspólne świętowanie było jednym z punktów programu przygotowanego przez gospodarzy wymiany międzyszkolnej. Uczniowie spędzili udany tydzień zwiedzając m.in. urokliwe Mannheim, ruiny zamku w Heidebergu oraz ogród botaniczny Luizenpark. Ponadto polscy uczniowie brali udział w lekcjach fryzjerstwa w szkole niemieckiej oraz poznawali zasady funkcjonowania salonów fryzjerskich Bloom’s.Pobyt w szkole w Mannheim dał również możliwość nawiązania współpracy i poznania innych kultur, gdyż cały tydzień spędzili z nami przedstawiciele szkół z Jesenika w Czechach, Abano Terme we Włoszech oraz naszych bliskich sąsiadów z ZSZ nr. 4 z Opola.

Udział w projekcie międzynarodowym przyczynił się do poznania kultur, obyczajów, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim doskonalenia zdolności zawodowych i językowych. Wspólne rozmowy stały się okazją do nawiązania nowych przyjaźni. Wszystkie delegacje niezwykle rzetelnie przygotowały się do spotkania, natomiast wspólna praca przebiegała sprawnie i w miłej atmosferze. Pobyt w Niemczech był niezwykłą przygodą i wspaniałym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.logo pnwm

Wymiana młodzieżowa nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM oraz dyrekcji  ZSZ im. St. Staszica w Opolu, za co w imieniu opiekunów i młodzieży serdecznie dziękujemy.


 

Odsłony: 1246

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu