Dlaczego jesteśmy leniwi?
05 października 2018Według jednych z najnowszych badań naukowych, o których można przeczytać na łamach czasopisma „Neuropsychology”, mózg człowieka jest skonstruowany w taki sposób, że każe organizmowi unikać fizycznej aktywności, a wszystko po to żeby oszczędzać energię. Lenistwo jest więc naturalną postawą człowieka.
Jak mówi autor badania Matthieu Boisgontier z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, takie reakcje są automatyczne, ale ich świadomość może być pierwszym krokiem do zmiany. Warto dokonać tej zmiany i nie być leniwym, dla lepszego samopoczucia i zdrowia.
W konkluzji artykułu napisano “Zapis pracy mózgu (EEG) sugeruje, że siedzący tryb życia jest atrakcyjny, a osoby, które chcą być aktywne fizycznie, muszą zaangażować dodatkowe zasoby kory mózgowej, żeby przeciwdziałać tej atrakcyjności”. Ponadto zachowanie zasobów energii zawsze było istotne dla przeżycia gatunku ludzkiego, ponieważ pozwalało na skuteczniejsze poszukiwanie pożywienia, schronienia, czy unikanie drapieżników. W obecnych czasach nie musimy tak dbać o zasoby energii, warto więc wykorzystać tę energię i zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, dla lepszego samopoczucia. Jest na to wiele dowodów opisywanych w szkolnym Poradniku (PZSŻW).
Zdrowia i dużo radości
Paweł Pakosz
STASZIC W SOCIAL MEDIACH