Wojewódzki Konkurs Chemiczny dla uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych
01 czerwca 202627 maja 2026 r. o godzinie 9.00 w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu odbył się Wojewódzki Konkurs Chemiczny dla uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający wiedzę chemiczną obejmującą materiał nauczania realizowany w klasach VII–VIII szkoły podstawowej. Do części praktycznej zakwalifikowało się pięciu uczniów, którzy wykonywali doświadczenia chemiczne związane między innymi z reakcjami kwasów i zasad, otrzymywaniem wodoru w reakcji metalu z kwasem oraz chromatografią bibułową.
Podczas części praktycznej oceniane były: przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), poprawność wykonywania doświadczeń, umiejętność prowadzenia obserwacji oraz formułowania i zapisywania wniosków na podstawie przeprowadzonych eksperymentów. Pozostali uczestnicy obserwowali zmagania swoich kolegów i koleżanek, śledząc przebieg wykonywanych doświadczeń.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań chemicznych młodzieży, popularyzacja nauk przyrodniczych oraz promowanie uzdolnionych uczniów z województwa opolskiego. Wydarzenie stworzyło uczestnikom okazję do sprawdzenia swojej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w laboratorium chemicznym.
Laureaci konkursu
I miejsce – Filip Janus z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Opolu
II miejsce – Bartosz Sommer z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu
III miejsce – Zofia Śmiałek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu
Wyróżnienia otrzymali:
- Michał Pilarski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Opolu,
- Maja Kaczmarczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu.
Fundatorami nagród w Wojewódzkim Konkursie Chemicznym były firma Nutricia z Opola, firma Sopelek oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu. Nutricia, należąca do grupy Danone, jest producentem specjalistycznej żywności medycznej oraz produktów żywieniowych dla niemowląt i małych dzieci. Firma wytwarza między innymi mleka modyfikowane, preparaty do żywienia medycznego oraz produkty wspomagające żywienie osób wymagających specjalnej diety.
Laureaci oraz wyróżnieni uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci bonów podarunkowych oraz upominków ufundowanych przez sponsorów konkursu.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w konkursie, wykazując się dużą wiedzą oraz zaangażowaniem. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się część praktyczna, podczas której uczestnicy mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia chemiczne i prezentować swoje umiejętności laboratoryjne. Dla wielu uczniów była to również okazja do zapoznania się z pracą w szkolnym laboratorium chemicznym.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu oraz laureatom osiągniętych wyników.
Dziękujemy firmie Nutricia, firmie Sopelek oraz Zespołowi Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu za wsparcie wydarzenia i ufundowanie nagród dla uczestników konkursu.
Już dziś zapraszamy uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych do udziału w kolejnej edycji Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego w przyszłym roku.
























STASZIC W SOCIAL MEDIACH