Czy aktywność fizyczna może być lekiem?
07 grudnia 2017„Ruch może zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi ruchu” – prof. Wiktor Dega
To legendarne stwierdzenie mentora polskiej rehabilitacji, wygłoszone na jednej z konferencji jest nadal bardzo aktualne. Był on jednym z pierwszych propagatorów koncepcji zdrowego stylu życia, gdzie aktywność ruchowa zajmuje miejsce szczególne.
Aktywność ruchowa ma działanie zarówno profilaktyczne, jak i terapeutyczne, możemy więc ją rozpatrywać w kategorii leku.
Dzięki systematycznej aktywności, człowiek:
• zaspokaja potrzebę ruchu niezbędnego dla zdrowia,
• równoważy dobowy bilans energetyczny,
• poprawa i utrzymanie sprawność, wydolność, dobrą kondycję psychofizyczną,
• może osiągnąć przyjemność i zadowolenie.
Sport i rekreacja to nie to samo. Sport najczęściej wiąże się z rywalizacją i „wyciskaniem” z organizmu jak najwięcej, co z rekreacją czy wellnessem, zwykle nie ma wiele wspólnego.
Obecnie coraz częściej poszukujemy sposobu na długowieczność i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Recepty nasuwają się same: odpowiednie żywienie, odpowiednia ilość snu, odpowiedni stan emocjonalny, dobra opieka lekarska, ale najważniejszą, a zarazem najbardziej naturalną kwestią jest – aktywność ruchowa. To jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, takim jak nadciśnienie czy cukrzyca i główny element zdrowego stylu życia.
Brak lub niedostatek regularnej aktywności fizycznej, może przyczynić się do utraty zdrowia i wystąpienia wielu chorób na tle fizycznym czy psychicznym.
Dzięki regularnej aktywności ruchowej, możemy osiągnąć dobrą kondycję, która daje naszemu organizmowi zdolność skutecznego działania i wydajnej pracy oraz odpowiednią ilości sił witalnych.
Zachęcam Was do rekreacyjnej aktywności ruchowej wellness, która obejmuje wszelką aktywność ruchowo-fizyczną
Paweł Pakosz
STASZIC W SOCIAL MEDIACH